Lista aktualności Lista aktualności

Konkurs "Przyroda Ojczysta 2017"

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach informuje o trwającym konkursie "Przyroda Ojczysta 2017". 

Szczegóły do pobrania.


Pielgrzymka leśników na Jasną Górę

16 września odbędzie się pielgrzymka leśników na Jasną Górę

V Cross Doliny Małej Panwi

Już po raz piąty, 30 września b.r. Nadleśnictwo Zawadzkie wspólnie z Kołem Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” organizuje Cross „ W Pogoni za Bobrem”.

Impreza ta, to sposób na połączenie promocji zdrowego trybu życia oraz walorów przyrodniczych pięknych lasów na Małą Panwią z elementami edukacji leśnej. W tym roku dla uczestników przygotowano dwie urozmaicone trasy o długości około 12,5km lub około 7km poprowadzone urokliwymi ścieżkami wzdłuż doliny rzeki Mała Panew. Start i meta znajdują się w środku lasu przy zabytkowej stodole zaadaptowanej na Letnią Leśną Izbę Edukacyjno-Turystyczną w Leśnictwie Dębie. 

 Jednak Cross Doliny Małej Panwi to nie tylko bieganie w pięknych okolicznościach przyrody, to także wspaniała atmosfera rodzinnego pikniku, podczas którego nie zabraknie atrakcji także dla osób towarzyszących biegaczom i ich pociech – w  programie m. in. biegi dla dzieci, zabawy i losowanie atrakcyjnych nagród.

Zgłoszenia do udziału w biegu przyjmowane są za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie internetowej http://www.zmierzymyczas.pl/zapisy/378/v-cross-doliny-malej-panwi-w-pogoni-za-bobrem.html


Pikinik Leśno-Łowiecki "Cietrzewisko"

Nadleśnictwo Zawadzkie zaprasza na Piknik Leśno-Łowiecki "Cietrzewisko"w Koszęcinie.


Problemy w działaniu telefonii IP w jednostce

W związku z powtarzającymi się w ostatnich dniach utrudnieniami w łączności telefonicznej z częścią jednostek Lasów Państwowych wykorzystujących telefonię IP informujemy, że nadal są prowadzone prace ( z udziałem operatora Orange oraz CISCO) nad zdiagnozowaniem i usunięciem występujących problemów.

 

Wspomniane problemy występują losowo podczas prób nawiązania połączenia telefonicznego spoza sieci WAN Lasów Państwowych. Połączenia nawiązywane wewnątrz sieci WAN działają prawidłowo.


Nabór na staż absolwencki 2017/2018


KONKURS "Lasy, nasze wspólne dobro"

KONKURS:POKAŻ NAM CO ZNACZĄ DLA CIEBIE EUROPEJSKIE LASY!

Jeśli masz od 5-19 lat, głowę pełną pomysłów oraz talent artystyczny, koniecznie weź udział w Konkursie Plastycznym w ramach Europejskiego Tygodnia Leśnego. Wystarczy, że narysujesz lub namalujesz obraz przedstawiający temat: „Lasy, nasze wspólne dobro". Przedstaw w swojej pracy Europejskie lasy oraz korzyści jakie one przynoszą, i podziel się swoimi pomysłami z innymi osobami z Twojej okolicy! Twoja praca ma szansę zawisnąć na specjalnej wystawie podczas Europejskiego Tygodnia Leśnego w Warszawie, w październiku, oraz może zostać opublikowana w kalendarzu Europejskiego Tygodnia Leśnego.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

Konkurs Plastyczny a ramach Europejskiego Tygodnia Leśnego skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat. Przewidziane są trzy kategorie wiekowe uczestników konkursu:

  • Od 5 do 8 lat
  • Od 9 do 12 lat
  • Od 13 do 19 lat

 

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Prace mogą być narysowane, namalowane, naszkicowane jak również stworzone w formie cyfrowej. Do wykonania pracy można użyć: pióra, ołówka, kredek, węgla, farb olejnych, akrylowych oraz akwarelowych. Aby zgłosić pracę należy ją zeskanować lub sfotografować i załączyć w formacie JPEG w wyznaczonym miejscu w formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie  www.fao.org/about/meetings/european-forest-week/art-contest. Maksymalny rozmiar pliku wynosi 5 MB. Zwycięska oraz trzy wyróżnione prace będą wybierane w trzech kategoriach wiekowych. Prace można przesyłać do 31 lipca.

 

CO MOŻNA WYGRAĆ?

Informacja o osobach nagrodzonych pierwszym i drugim miejscem w trzech kategoriach wiekowych będzie zamieszczona na  stronie internetowej Europejskiego Tygodnia Leśnego (9 - 13 października 2017 r.). Wyniki konkursu będą również ogłoszone podczas wystawy w Warszawie zorganizowanej w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Leśnego, a prace osób które zajęły pierwsze i drugie miejsca zostaną opublikowane w kalendarzu Europejskiego Tygodnia Leśnego. Osoby te otrzymają również kopię kalendarza ze swoją pracą, a zwycięzcom zostaną dodatkowo wręczone Certyfikaty Uznania.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Aby dowiedzieć się więcej szczegółów o konkursie i zapoznać się z pełnym regulaminem uczestnictwa, odwiedź stronę  Europejskiego Tygodnia Leśnego.


Ćwiczenia Straży Pożarnych

Dnia 11 lipca b.r. na terenach leśnych Nadleśnictwa Zawadzkie odbyły się niezapowiedziane manewry jednostek straży pożarnych w których wzięli udział strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej ze  Strzelec Opolskich i Kędzierzyna –Koźla oraz ochotnicy z OSP z Gąsiorowic, Łazisk  i Jemielnicy. Z wielkim zaangażowaniem  ćwiczyli orientację w terenie, lokalizację pożarów leśnych, podawanie linii wody na dalsze odległości i dysponowanie samolotami.

konkurs "obiektywnie śląskie"

3 lipca rozpoczęła się VIII edycję konkursu na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku Obiektywnie śląskie.


Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest: Śląsk&Zabawa. Odniesienie do zabawy interpretujemy szeroko: jako umiejętność świętowania Ślązaków, cieszenia się z życia i radowania, również wspólnego mimo trudów życia oraz pracy. Zależy nam na tym, by uczestnicy konkursu pokazali również współcześnie rozumiane pojęcia zabawy, niekoniecznie tylko biesiad itp., a także odnieśli się w swoich pracach do tematu: radości, szczęścia, uśmiechu. Mamy nadzieję, ze ponownie wyłonimy ciekawe i oryginalne prace prezentujące nasz region.

Najlepsze prace tegorocznej edycji wybiorą tak znamienite osobowości świata kultury jak: Lech Majewski, Adam Sikora, Jacek Joostberens, Antoni Cygan  oraz Joanna Wnuk Nazarowa.

Uczestnicy konkursu dla wyrażenia tematu będą mogli tradycyjnie posłużyć się: Fotoreportażem, składającym się z od 3-7 zdjęć, Fotokastem:  maks.
2 min oraz Filmem również maks. 2 min. Termin przesyłania prac mija
15 września br.

Wszystkie prace spełniające warunki konkursu będą zamieszczane na stronie konkursu: www.obiektywnieslaskie.pl, poprzez którą można oddawać głosy na swoje ulubione fotoreportaże, filmy i fotokasty - dodatkowa nagroda publiczności.

Ogłoszenie wyników VIII edycji oraz wernisaż wystawy nastąpi podczas uroczystego finału, który podobnie jak w zeszłym roku odbędzie w prestiżowym budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w piątek 20 października. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Więcej informacji na stronie konkursu.

 

 

Po finale tradycyjnie wystawa najlepszych fotoreportaży konkursu będzie eksponowana w wielu atrakcyjnych miejscach, niezwykle uczęszczanych:  NOSPR, Szyb Maciej, Kino Kosmos, Akademia Muzyczna, katowicki dworzec PKP, atrium  budynku Altus, Raciborskie Centrum Kultury.

 

 

Kontakt to organizatora konkursu:

Anna Kokolus, Kokolus@obiektywnieslaskie.pl

                                                                                               

 

 


Dni Gminy Zawadzkie

W dniach 24-25 czerwca 2017 r. odbyły się Dni Gminy Zawadzkie, w których organizację aktywnie włączyło się Nadleśnictwo Zawadzkie.  W sobotę Zespół Sygnalistów Myśliwskich Waltornia swoim występem uświetnił uroczystą Sesję Rady Miejskiej. W niedzielne popołudnie na stadionie miejskim  przygotowano stoisko edukacyjne, które cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Odwiedzający mieli okazję obejrzeć ekspozycję dotyczącą leśnych ptaków oraz spróbować swych sił w  przyrodniczych zagadkach i łamigłówkach. Kulminacyjnym punktem tego dnia był słodki deszcz, czyli zrzut cukierków z pokładu śmigłowca na płytę stadionu. 

Sukces Zespołu Waltornia

Z dumą informujemy, iż Zespół Sygnalistów Myśliwskich Waltornia działający przy Nadleśnictwie Zawadzkie odniósł ogromny sukces podczas XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej który odbył się w dniach 16-17 czerwca 2017 r.

Zespół w składzie Martyna Jamrozik, Arkadiusz Tokarz, Wojciech Krzyżostaniak, Tomasz Gomułka i Mariusz Jamrozik zdobył I miejsce w kategorii MEs. Martyna Jamrozik została Mistrzem Polski w klasie B.


Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej 2017

7 czerwca b.r. przy Letniej Leśnej Izbie Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie odbył się kolejny, VII Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej. Impreza ta, adresowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Rangę spotkania doceniają również zaproszeni Goście: Wicestarosta Strzelecki Janusz Żyłka, Burmistrz Zawadzkiego Mariusz Stachowski, Wiceburmistrz Kolonowskiego Konrad Wacławczyk oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i organizacji.
Na deskach leśnej sceny, ponad 200 uczestników rywalizowało w 3 kategoriach wiekowych o nagrodę główną – statuetkę Złotej Wilgi. Jury, w składzie którego zasiedli: Pani Justyna Gireń – animator z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem, Pan Stanisław Kiełek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawadzkiem i Pan Arkadiusz Mańczyk- Pracownik Nadleśnictwa Zawadzkie nie miało łatwego zadania. Ostatecznie, po burzliwej naradzie, nagrody z rąk Nadleśniczego Grzegorza Furmańskiego oraz zaproszonych Gości odebrali:
W kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych:
• Solistka Wiktoria Brzozowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Staniszczach Małych – Spóroku,
• Zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrówce
W kategorii uczniów klas IV-VI Szkół podstawowych:
• Solistka Natalia Stranc z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem
• Zespół z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kielczy
W kategorii uczniów Szkół Gimnazjalnych:
• Duet Weronika Porosiło i Olivia Podlodowska z Publicznego Gimnazjum w Jemielnicy
• Zespół z Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem
Jury nagrodziło również uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem
Piękna pogoda, świeże powietrze i leśne otoczenie sprawiły, że rywalizacja upłynęła w przyjaznej atmosferze oraz przyniosła uczestnikom dużo radości.

Jubileusz Koła TPL

24 maja 2017 r. na deskach Kinoteatru w Zawadzkiem odbyła się kolejna Konferencja zorganizowana przez Nadleśnictwo Zawadzkie i Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem. Konferencja inna niż zwykle, gdyż uświetniająca jubileusz dziesięciolecia działalności Koła TPL. Z tej okazji nie zabrakło szacownych Gości:  Przedstawiciela RDLP w Katowicach Sławomira Forystka, Wicestarosty Strzeleckiego Janusza Żyłki, Burmistrzów Zawadzkiego, Kolonowskiego i Dobrodzienia, Wójtów Gmin Jemielnica, Pawonków i Wielowsi. Na zaproszenie Nadleśniczego Grzegorza Furmańskiego oraz Marii Andrzejewskiej – Prezes Koła przybyli również  przedstawiciele lokalnych organizacji, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie oraz członkowie Koła.

O genezie powstania Koła TPL i jego historii opowiedziała Pani Prezes, która również przedstawiła działania podejmowane na rzecz lokalnej społeczności: rajdy piesze i rowerowe, konkursy fotograficzne, plastyczne, literackie i recytatorskie, warsztaty edukacyjne,  konkursy piosenki  oraz impreza biegowa - Cross „W pogoni za bobrem".

Tematem Konferencji  były „Zasoby naturalne, klimat i warunki geologiczne dorzecza środkowej Małej Panwi". Temat nieprzypadkowy, gdyż głównymi prelegentami byli członkowie Koła a jednocześnie osoby na co dzień zajmujące się tymi zagadnieniami: Pan dr Arkadiusz Baron – znany historyk oraz prof. dr hab. Joachim Szulc – Profesor Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W niezwykle ciekawy sposób opowiedzieli o zmianach kulturowych w dziejach i wpływie zasobów naturalnych na obecny kształt regionu  Doliny Małej Panwi oraz zapoznali uczestników z rysem geologicznym naszych terenów.

Jak na Jubileusz przystało nie zabrakło podziękowań dla samorządów i instytucji wspierających działania Koła TPL oraz dla najaktywniejszych członków Towarzystwa. Nie obyło się również bez podziękowań ze strony szkół i przedszkoli , które korzystają z bogatej oferty Koła. Działania Koła na  docenione zostały również przez wszystkie lokalne samorządy na terenie których położone jest Nadleśnictwo Zawadzkie.

Spotkanie uświetnił koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Waltornia oraz występy młodych artystów, laureatów konkursów organizowanych przez Koło TPL i Nadleśnictwo Zawadzkie.


Informacja o zmianie siedziby Nadleśnictwa

W związku z modernizacją biurowca, Nadleśnictwo Zawadzkie informuje o czasowym przeniesieniu swojej siedziby na ul. Opolską 21B w Zawadzkiem  ( piętro budynku firmy EnergoSilesia). 
Adres korespondencyjny oraz numery telefonów nie ulegają zmianie.
 

Akcja 100 drzew na minutę

W ramach ogólnopolskiej akcji „1000 drzew na minutę"  sadzenie drzewek wraz z lokalną społecznością odbyło się w Nadleśnictwie Zawadzkie w dniu 10 kwietnia b.r. Władze samorządowe z Burmistrzem Zawadzkiego Panem Mariuszem Stachowskim oraz Wójtem Jemielnicy Panem Marcinem Wycisło na czele, przy wsparciu uczniów szkół  z Gminy Zawadzkie   wspólnie posadzili sadzonki dzikich jabłoni na terenie Zespołu Administracyjno-Edukacyjnego przy leśniczówce Zarzecze w Kielczy.

Hasło akcji wynika z prostego przeliczenia liczby 500 milionów drzew sadzonych corocznie przez Lasy Państwowe na liczbę minut mieszczących się w ciągu całego roku. Celem akcji jest podkreślenie ze szczególną mocą znaczenia lasów w życiu społeczeństwa.

Podczas wspólnej pracy, Nadleśniczy Pan Grzegorz Furmański przypomniał, że lasów w Polsce przybywa i dzięki pracy leśników zachowana będzie ich trwałość  dla przyszłych pokoleń.  


1000 drzew na minutę

W kalendarzu już wiosna, dlatego w lesie ruszyły prace odnowieniowe. Ponad 1milion 200 tysięcy sadzonek zostanie posadzonych na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie. Zdecydowana większość z nich została wyprodukowana w szkółce kulisowej w Kielczy. Tam, gdzie jest to możliwe, wykorzystywane jest odnowienie naturalne czyli samosiew.

Gatunki drzew do odnowień leśnicy dobierają zgodnie z siedliskiem, co oznacza, że wybór gatunków dyktują warunki środowiska i sadzone są drzewa takie, jakie powinny naturalnie rosnąć na danej glebie. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia. Oprócz głównych gatunków takich jak sosna, świerk, modrzew, dąb, buk wysadza się gatunki biocenotyczne zwiększające bioróżnorodność, odporność i będące bazą pokarmową dla ptaków np. kaliny, jarzęby, głogi, dzikie jabłonie i grusze.

Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną opartą  na zasadzie zachowania trwałości i ciągłości użytkowania, dlatego zawsze na miejsce ściętych drzew sadzimy nowe. W ten sposób zapewniona będzie możliwość korzystania z lasów dla naszych dzieci i wnuków.


Zmiany w dostępności obiektów edukacyjnych

Nadleśnictwo Zawadzkie informuje, iż w związku z zaplanowaną modernizacją , od 1 kwietnia 2017 r. do odwołania nie będą dostępne dla zwiedzających następujące obiekty:

  1.  Izba Leśno-Przyrodnicza przy biurowcu nadleśnictwa
  2. Ogród Edukacyjno-Przyrodniczy 
  3. Sala Konferencyjna, Izba Papieska i Izba Sztandarowa

Zapraszamy do korzystania z pozostałych obiektów Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej wg dotychczasowych zasad.

 

 


Nie wyrzucaj śmieci do lasu

Wielkimi krokami nadchodzi wiosna, czas porządków. Pamiętajmy aby śmieci nie trafiały do lasu!

/documents/18204/21914296/nie_wyrzucaj_smieci_do_lasu.pdf/90e4a296-5cf8-40aa-9793-f4d69c0fda43


Ferie w Nadleśnictwie Zawadzkie

Zima pozornie wydaje się nudną porą roku. Jednak to idealny czas do obserwacji przyrody i poznawania zwierząt leśnych po tropach i śladach. Dokarmianie ptaków w karmnikach stwarza możliwości wypróbowania się w roli fotografa-ornitologa. Spacer po lesie pozwoli w pełni wykorzystać wolny czas, odpocząć i „naładować akumulatory".
Leśnicy z Nadleśnictwa Zawadzkie zapraszają do spędzenia wolnego czasu w ferie na leśnych ścieżkach.
Naprawdę warto!
Informacji na temat prowadzonych zajęć edukacyjnych udziela Pani Agnieszka Jamrozik tel. 508348383

Konkurs "Las w poezji"

„Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach.
Pożyczyliśmy ją tylko od naszych dzieci"

Słowami Antoin de Saint Exupery´ego dokonano otwarcia IX Rejonowego Konkursu Recytatorskiego „Las w poezji" w dniu 7 lutego 2017 r., który odbył się w Kinoteatrze w Zawadzkiem. Organizatorami konkursu byli Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem, Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" i Nadleśnictwo Zawadzkie. W konkursie wzięło udział 70 uczestników z 18 placówek oświatowych znajdujących się na terenie administracyjnym Nadleśnictwa Zawadzkie.

Głównymi celami konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, kształtowanie zainteresowań uczniów oraz stworzenie młodym artystom możliwości prezentacji na podstawie znanych utworów literackich oraz utworów własnego autorstwa. Uczestników, podzielonych na trzy kategorie wiekowe oceniało jury, w składzie którego zasiedli nauczyciele poloniści, przedstawiciele Rady Rodziców, Nadleśnictwa Zawadzkie oraz Koła TPL, biorąc pod uwagę między innymi opanowanie tekstu na pamięć, dykcję, intonację i dobór środków przekazu artystycznego. Uczniowie prezentowali się na „leśnej" scenie wykorzystując liczne rekwizyty i przebrania. Ze względu na wysoki poziom wykonywanych utworów jury nie miało lekkiego zadania. Jego werdykt był następujący :

KATEGORIA:  PRZEDSZKOLE

I miejsce i tytuł  Mistrza Recytacji

-  Martyna Skorzycka  Publiczne Przedszkole Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem

II miejsce – Paulina Kłaptocz  Publiczne Przedszkole Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem

III miejsce – Lena Rózga  Publiczne Przedszkole Nr 3 z Oddz. Żłobkowym w Zawadzkiem

Wyróżnienia

- Karolina Szłapa  Publiczne Przedszkole Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem

- Jan Płaszewski Publiczne Przedszkole w Żędowicach

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE   Kl. I-III

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji – Agata Żurawska- PSP Jemielnica

II miejsce – Wiktoria Winkler -PSP Zawadzkie

III miejsce – Pola Markowska -PSP Nr1 Kolonowskie

Wyróżnienia:            

Laura Jałowiecka- PSP Staniszcze Wielkie- Kolonowskie 3

Natalia Skolik- PSP Zawadzkie

KATEGORIA: SZKOŁY  PODSTAWOWE KL. IV-VI

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji – Natalia Stranc-PSP Zawadzkie

II miejsce – Rafał Sowa- NSP  Bzinica Stara

III miejsce – Emilia Klonz- PSP Zawadzkie

Wyróżnienia:

Patrycja Walczak-PSP Staniszcze Małe-Spórok  

Małgorzata Ludwig-PSP Zawadzkie                                                           

 KATEGORIA: GIMNAZJA I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji – Adam Koźlik - ZSG Żędowice

II miejsce – Patryk Wiertel - PG nr1 w Zawadzkiem

III miejsce – Maria Sobol -ZS Krupski Młyn

Wyróżnienia:

Martina Sowa-ZSP Zawadzkie

Martyna Pyttel - ZSG Żędowice

Wręczenia statuetek i nagród ufundowanych przez Nadleśnictwo Zawadzkie i Radę Rodziców PSP w Zawadzkiem dokonali: Grzegorz Furmański, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie, Maria Andrzejewska, Prezes TPL „Dolina Małej Panwi" i Beata Brzezińska, Dyrektor PSP w Zawadzkiem.

Konkurs wzbogaciła prezentacja multimedialna o tematyce przyrodniczej i filmiki prezentujące popisy uczestników konkursów z wcześniejszych lat przygotowane przez Panią Jolantę Zajączkowską, nauczycielkę przyrody z PSP Zawadzkie. Czas oczekiwania na wyniki  skróciły występy uczniów z PSP Zawadzkie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Rabickiej. Duże podziękowania należą się zaangażowanej grupie nauczycieli z PSP w Zawadzkiem, Zarządowi TPL, opiekunom grup i wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie i organizację konkursu.


— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 61 rezultatów.