Lista aktualności Lista aktualności

Brak możliwości rozliczeń gotówkowych

Informujemy, iż od dnia 01.01.2019 r. została zawieszona do odwołania możliwość dokonywania rozliczeń gotówkowych w kasie nadleśnictwa z przyczyn organizacyjno-kadrowych.

Wpłat gotówkowych można dokonywać w Banku Spółdzielczym w Zawadzkiem.

Nadleśniczy


Uwaga! Dzień Wolny

Nadleśnictwo Zawadzkie uprzejmie informuje, iż dzień 24 grudnia 2018 r. ( wigilia) jest dniem wolnym od pracy w biurze nadleśnictwa i wszystkich leśnictwach.

Rajd Śladami Leśniczówek 2018

10 listopada 2018 r. odbyła się siódma edycja rajdu rowerowego „Śladami leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie”. Impreza została zorganizowana przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” oraz Nadleśnictwo Zawadzkie.

Celem rajdu było rozwijanie i propagowanie inicjatyw na rzecz szerzenia wiedzy o lesie, jego walorach użytkowych, ekologicznych i społecznych, zapoznanie z historią i dziejami współczesnymi leśniczówki Kielcza, promowanie polskich lasów i osiągnięć polskiego leśnictwa oraz uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W wycieczce uczestniczyło około 50 osób: członkowie TPL, pracownicy Nadleśnictwa, miłośnicy turystyki leśnej i rowerowej oraz członkowie PTTK, którzy jednocześnie zadbali o bezpieczeństwo uczestników wyprawy.

Rajd rozpoczął się pod budynkiem Kinoteatru w Zawadzkiem, gdzie Pani Maria Andrzejewska, Prezes Koła TPL powitała uczestników i przedstawiła program wyprawy.

W tym roku celem rajdu była leśniczówka w której mieszczą się kancelarie leśnictwa Kielcza i Gospodarstwa Szkółkarskiego. Po przejechaniu 15 kilometrów, uczestnicy wyprawy dotarli do Kielczy. Zapoznali się z historią leśniczówki, która kilkadziesiąt lat temu była siedzibą Nadleśnictwa Kielcza a następnie zwiedzili szkółkę kulisową. O tajnikach pracy szkółkarza, sposobach przygotowania nasion do siewu i cyklach produkcji sadzonek opowiedziała Pani Agnieszka Jamrozik, leśnik z Nadleśnictwa Zawadzkie. Historię szkółkarstwa w nadleśnictwie przybliżył Pan Zdzisław Siewiera, emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie.

Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła uczestnikom docenić walory krajobrazowe jesiennego lasu, odpocząć na łonie przyrody i aktywnie spędzić wolny czas.


Stulecie Związku Leśników Polskich

Stulecie Związku Leśników Polskich RP jest nierozerwalnie związane ze stuleciem naszego państwa. Kiedy 11 listopada powstawało państwo polskie, dokładnie 10 listopada podpisano dokument rejestrujący powstanie Związku. Leśnicy zawsze byli związani ze swoim środowiskiem, przyrodą i z państwem polskim, zawsze byli też gorącymi patriotami. Lasy Państwowe zarządzają 1/4 powierzchni kraju, natomiast Związek jest ich partnerem i zajmuje się przede wszystkim sprawami ludzi. Lasy Państwowe są częścią gospodarki – oprócz tego że dostarczają drewno, które ma mnóstwo zastosowań, pełnią funkcje pozaprodukcyjne: ochronne i rekreacyjne.

Członkowie Związku Leśników Polskich działający przy Nadleśnictwie Zawadzkie uczcili jubileusze 16 października podczas obchodów Święta Drzewa, sadząc pamiątkowego buka na terenie Parku im. Zasłużonych Leśników. Leśnicy na uroczystość zaprosili Mariusza Stachowskiego, Burmistrza Zawadzkiego, Marcina Wycisło Wójta Jemielnicy, Stanisława Kiełka Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zawadzkiem, Antoniego Drzyzgę Przewodniczącego Rady Gminy Jemielnica, Annę Golec Prezes LGD Kraina Dinozaurów, Marię Andrzejewską Prezes Koła TPL oraz Zdzisława Andrzejewskiego Wiceprezesa Oddziału PTTK. Wcześniej Przewodniczący Krzysztof Sawczuk przedstawił rys historyczny związku i zaprosił wszystkich do pamiątkowego zdjęcia.


Święto Drzewa

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety - ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, a by sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ.

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.

 

Nadleśnictwo Zawadzkie uczestniczy w programie od 2008 r. Tegoroczna edycja odbyła się 16 października 2018 r. na terenie leśnictwa Dębie. Na zaproszenie Nadleśniczego Grzegorza Furmańskiego przybyli uczniowie 11 szkół z terenu administracyjnego nadleśnictwa wraz z opiekunami, dyrektorzy szkół, Burmistrz Zawadzkiego Mariusz Stachowski, Wójt Gminy Jemielnica Piotr Wycisło, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawadzkiem Stanisław Kiełek, Przewodniczący Rady Gminy Jemielnica Antoni Drzyzga, Prezes Koła TPL Maria Andrzejewska, Prezes Lokalnej Grupy Działania Kraina Dinozaurów Anna Golec, Wiceprezes Oddziału PTTK w Zawadzkiem Zdzisław Andrzejewski. Uroczysty charakter imprezy podkreślił występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia”. Wszyscy wspólnie sadzili czereśnie ptasie i kaliny koralowe, które w przyszłości wzbogacą bazę pokarmową ptaków leśnych.

Spotkanie stało się również okazją do uczczenia 100-lecia powstania Związku Leśników Polskich. Członkowie tej organizacji posadzili pamiątkowego buka na terenie Parku im. Zasłużonych leśników Nadleśnictwa Zawadzkie.


VI Cross Doliny Małej Panwi

W piękną, słoneczną sobotę, 29 września 2018 r. na terenie leśnictwa Dębie odbyła się VI edycja Crossu Doliny Małej Panwi „W pogoni za bobrem”, zorganizowana przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu i Nadleśnictwo Zawadzkie.

Trasa biegu wiodła malowniczymi ścieżkami doliny Małej Panwi, głównie ścieżkami i drogami leśnymi, wyjątkowo przyjaznymi dla stóp biegaczy. Wśród gości widać było Wicemarszałka Województwa Opolskiego Romana Kolka, Radnego Sejmiku Województwa Opolskiego Zdzisława Siewierę, Burmistrza Zawadzkiego Mariusza Stachowskiego, Burmistrza Kolonowskiego Norberta Kostona i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zawadzkiem Stanisława Kiełka, którzy wspólnie z Nadleśniczym Grzegorzem Furmańskim i Prezes Koła TPL Marią Andrzejewską dekorowali i nagradzali zwycięzców.

W biegu na 7 km kobiet wygrały:

1 miejsce Izabela Maj-Dziubańska

2 miejsce Sandra Konieczny

3 miejsce Ewa Śleziak

W biegu na 7 km mężczyzn triumfowali:

1 miejsce Grzegorz Dziubański

2 miejsce Rafał Janik

3 miejsce Michał Paszkiewicz

Na dystansie 12,5 km kobiet wygrały:

1 miejsce Mariola Smoll

2 miejsce Joanna Bukowska- Golak

3 miejsce Natalia Dąbrowska

Na dystansie 12,5 km mężczyzn wygrali:

1 miejsce Daniel Kokot

2 miejsce Dawid Mazurkiewicz

3 miejsce Martin Czyrnia

 

Oprócz biegu głównego na dystansie 7 i 12,5 km, przygotowano również zawody dla najmłodszych, które  cieszyły się ogromną popularnością.

Organizację biegu wsparło między innymi Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich, samorządy gminne z Zawadzkiego i Kolonowskiego, NitroErg S.A. w Krupskim Młynie, NSZZ Solidarność Oddział Zarządu Regionu Śląska Opolskiego w Strzelcach Opolskich/Zawadzkiem, Bank Spółdzielczy w Zawadzkiem. Pomogli również członkowie Oddziału PTTK w Zawadzkiem oraz wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem.


Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii

W dniach 19.09. - 28.09.2018 r., na terenie województwa śląskiego przeprowadzona zostanie akcja wykładania szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów.

Po co lisy są szczepione?

Wścieklizna to bardzo niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna ssaków, która może być przenoszona na człowieka. Zwierzęta domowe są zazwyczaj regularnie szczepione, więc zagrożenie tą chorobą występuje głównie ze strony dziko żyjących zwierząt. Szczepienie lisów zapobiega pojawianiu się choroby oraz eliminuje jej rozprzestrzenianie.

Jak wygląda szczepionka?

Szczepionka to małe brunatne krążki o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają  z odległości ok. 800 m. Lis, podejmując przynętę, przegryza umieszczoną w niej kapsułkę zawierającą szczepionkę i po kontakcie wirusa szczepionkowego z błoną śluzową w pysku zwierzęcia, lis zostaje zaszczepiony.

Nie dotykaj brunatnych krążków!

Apelujemy, aby nie dotykać szczepionek - pozostawiony nasz zapach sprawi, że szczepionka będzie dla lisa nieatrakcyjna. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii  przypomina, by przez dwa tygodnie, od czasu zakończenia akcji szczepienia lisów, nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone - łąki, pola, lasy.

Pełna treść komunikatu znajduje się w załączniku PDF.


Cietrzewisko 2018

Zapraszamy na IX Edycję Pikniku Leśno-Łowieckiego "Cietrzewisko", które odbedzie się  w dniach 11-12 sierpnia 2018 r. na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie.


Plebiscyt modernizacja roku 2017

Nadleśnictwo Koszęcin wystartowało w plebiscycie o tytuł Modernizacji Roku 2017.

Serdecznie wszystkich Państwa zapraszamy na oddawanie głosów na siedzibę modernizację wykonaną w Nadleśnictwie Koszęcin - najstarszej siedzibie Lasów Państwowych.

Poniżej znajduje się link do oddanie głosu.

 

 

Głosuj na obiekt w Konkursie Modernizacja Roku 2017

Nabór na staż 2018/19

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach informuje o rozpoczęciu naboru na staż absolwencki na rok 2018/19.

Materiały do pobrania


Rostrzygnięcie konkursów

W dniu 21.06.2018 r Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” i Nadleśnictwo Zawadzkie podsumowały konkursy ogłoszone na początku roku szkolnego, w których mogli wziąć uczniowie ze wszystkich placówek oświatowych i osoby dorosłe.

W konkursie fotograficznym, którego tematem były „Zjawiska atmosferyczne i pory roku” nagrody otrzymali:

W kategorii Szkoły Podstawowe
I miejsce – Magdalena Springer „Schody do nieba” – PSP Staniszcze Małe –Spórok

II miejsce- Anna Koj – „Płonące niebo” - PSP Staniszcze Małe –Spórok

III miejsce- Anna Macioł -   „Idzie burza”- PSP Staniszcze Małe –Spórok

III miejsce – Patryk Petznik- „Wczesny wiosenny poranek” - PSP Staniszcze Małe –Spórok

Wyróżnienie – Wiktoria Kaczmarczyk „Zachód słońca”- PSP Staniszcze Małe –Spórok

W kategorii Gimnazja

I miejsce – nie przyznano

II miejsce – uczeń PG w Jemielnicy „Tryptyk Światłem malowane- pory dnia w Dolinie Małej Panwi”-

III miejsce- Klaudia Zaręba- „Wejście do tajemniczego ogrodu” – PG Zawadzkie

III miejsce- Nicole Pinkawa – „Poranny płacz nieba” – PG Zawadzkie

Wyróżnienie-Dawid Ginko- PG Zawadzkie oraz uczeń PG Jemielnica

W konkursie plastyczno-literackim nagrody wręczono w następujących kategoriach:

Kategoria prace zbiorowe/klasy – dwie nagrody I miejsce –Klasa 1a wychowawca Grażyna Winkler oraz Klasa 2a – wychowawca Grażyna Machelska z PSP w Zawadzkiem

Kategoria prace grupowe:

I miejsce- Szymon Kurda, Bartosz Bednarek, Dariusz Twardokęs – NSP Bzinica Stara

II miejsce- Fabian Wyrwich, Karol Lewandowski, Dawid Sankowski – PSP Kielcza

III miejsce- Amelia Panchyrz, Martyna Szaton, Paulina Kściuk, Kathleen Blumer – PSP Kielcza

Kategoria prace indywidualne:

I miejsce- Wiktoria Dyrduła – PSP Kielcza

II miejsce- Szymon Kurda – NSP Bzinica Stara

III miejsce- Anna Kulik – PSP Kielcza

Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Podczas spotkania podsumowano również projekt edukacyjny „Mały Przyjaciel Przyrody” , którego pomysłodawcą jest pani Grażyna Machelska, nauczyciel z PSP w Zawadzkiem. W projekcie który trwał od września ubiegłego roku brała udział klasa 2a .


Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej 2018

5 czerwca odbyła się kolejna edycja Przeglądu Piosenki Leśno-Przyrodniczej. Zapoczątkowany osiem lat temu konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży szkół z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie. Rangę Przeglądu doceniają również goście zaproszeni przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Zawadzkie Grzegorza Furmańskiego. W tym roku nie zabrakło Wicestarosty Strzeleckiego Janusza Żyłki, Radnego Sejmiku Województwa Opolskiego Zdzisława Siewiery, Burmistrza Zawadzkiego Mariusza Stachowskiego, Wójta Jemielnicy Marcina Wycisło, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zawadzkiem Stanisława Kiełka, Przewodniczącego Rady Gminy Jemielnica Antoniego Drzyzgi, Dyrektorów Szkół i przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń i organizacji.

Przegląd ma na celu zainteresowanie lasem poprzez repertuar utworów muzycznych o tematyce leśno- przyrodniczej, kształtowanie postaw w duchu poszanowania przyrody, poszerzanie wiedzy ekologicznej i rozwój  myślenia twórczego u dzieci i młodzieży. Integruje uczestników w różnym wieku i z różnych środowisk , jak również buduje doświadczenia w występach scenicznych.

 

W tym roku, na deskach  Letniej Leśnej Izby Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie zaprezentowało się 130 uczestników z 10 placówek oświatowych położonych na terenie administracyjnym Nadleśnictwa Zawadzkie. Jury, w składzie którego zasiedli: Janusz Żyłka, Wicestarosta Strzelecki, Justyna Gireń, animatorka w Zespole Szkół Specjalnych w Zawadzkiem i Stanisław Kiełek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawadzkiem, oceniało uczestników w czterech kategoriach.

Zwycięzcami zostali:

  • W kategorii uczniów szkół specjalnych: Zespół Szkół Specjalnych w Zawadzkiem
  • W kategorii uczniów szkół podstawowych klas I-III: solistka Maja Siłka z PSP w Piotrówce oraz zespół z PSP w Piotrówce
  • W kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV-VII: solistka Emilia Brodziak z PSP w Krupskim Młynie oraz zespół z PSP w Pludrach
  • W kategorii uczniów szkół gimnazjalnych: duet Emilia Iskra i Michał Krawiec oraz zespół z PG w Jemielnicy

Nagrodami głównymi w każdej kategorii były statuetki Złotej Wilgi, wyrzeźbione przez Arkadiusza Mańczyka, uzdolnionego pracownika Nadleśnictwa Zawadzkie.

Podczas zmagań panowała wspaniała atmosfera zdrowej rywalizacji na świeżym powietrzu, a emocje uczestników sięgały zenitu nie tylko za sprawą słonecznej pogody.


Konferencja "Zagrożenia środowiska leśnego"

17 maja b.r. w Letniej Leśnej Izbie Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie odbyła się Konferencja zorganizowana przez Nadleśnictwo Zawadzkie i Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” pod nazwą „Zagrożenia abiotyczne, biotyczne i antropogeniczne środowiska leśnego”.

Tematyka zainteresowała licznie zgromadzonych gości, wśród których byli przedstawiciele samorządów: Janusz Żyłka, Wicestarosta Strzelecki, Mariusz Stachowski, Burmistrz Zawadzkiego, Marcin Wycisło, Wójt Jemielnicy, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej i Policji, lokalnych organizacji i stowarzyszeń, członkowie Koła TPL i leśnicy.

Prezentacje multimedialne związane z tematyką Konferencji przedstawili: Grzegorz Furmański, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie, Zdzisław Siewiera, Radny Sejmiku Województwa Opolskiego, Agnieszka Jamrozik, pracownik nadleśnictwa oraz Edward Dziedzic , członek zarządu Koła TPL.


Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2018

11 maja b.r. w ramach ogólnopolskiej Akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” odbył się rajd rowerowy którego celem był zbiornik wodny w leśnictwie Dębie. Leśny zbiornik o charakterze retencyjnym został wybudowany przez Nadleśnictwo Zawadzkie przy pomocy środków unijnych. Podczas wycieczki przeprowadzono również konkurs wiedzy o Unii Europejskiej z nagrodami.

Organizatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Zawadzkie i Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu Dolina Małej Panwi w Zawadzkiem.

W rajdzie wzięło udział ok. 60 uczestników: uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem i Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kielczy z opiekunami oraz członków Koła TPL i oddziału PTTK w Zawadzkiem.


Dzień Ziemi w Sztolni Luiza

22 kwietnia b.r. Nadlesnictwo Zawadzkie brało udział w obchodach Dnia Ziemi na terenie Sztolni Luiza w Zabrzu. Na licznie odwiedzających wytawę terenową kopalni czekali leśnicy na stoisku edukacyjnym z konkursami, zabawami i innymi atrakcjami w postaci sadzonek drzew i krzewów leśnych.

Szacowanie szkód w uprawach rolnych


Wykładanie szczepionek dla lisów

Nadleśnictwo Zawadzkie informuje, że w dniach 04.04-13.04.2018 r. zostaną wyłożone szczepionki dla lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie na terenie województwa śląskiego.

 


Wystawa Twórczości Arkadiusza Mańczyka

22 marca w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie otwarto wystawę prac Arkadiusza Mańczyka, leśnika pracującego w Nadleśnictwie Zawadzkie "Ptaki Naszych Lasów".

Stylowe wnętrza w Zamkowej Oficynie wypełniły się obrazami olejnymi, akwarelami oraz rzeźbami. Inspiracją dla artysty jest las, jego piękno, bogactwo i różnorodność. Zainteresowanie zwiedzających wystawę wzbudziły rzeźby ptaków, wykonane w masie plastycznej w ich naturalnych rozmiarach,  z zachowaniem wszystkich najdrobniejszych szczegółów.

Arkadiusz Mańczyk jest artystą – samoukiem. W 2012 roku uzyskał tytuł Twórcy Ludowego. Do jego największych osiągnięć artystycznych zaliczyć można:

  • Ogólnopolski  Przegląd Twórczości Amatorskiej Leśników OPTAL 2006 - I nagroda w kategorii rzeźba za pracę  „W puszczy” oraz wyróżnienie w kategorii malarstwo za pracę „Wicher w brzezinie” oraz „Początek jesieni”.
  • OPTAL 2009 – III nagroda w kategorii malarstwo za pracę „Na grobli”
  • OPTAL 2012 – III nagroda w kategorii rzeźba za tryptyk „W puszczy” oraz wyróżnienie w kategorii malarstwo
  • OPTAL 2015 – wyróżnienie w kategorii rzeźba za pracę „Drzewo życia”

 

Kolekcja, zaprezentowana w Gołuchowie to efekt trzech lat pracy leśnika. Część modeli, głównie ptaków, wykorzystywanych jest podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracowników nadleśnictwa. Arek jest również autorem statuetek Złotej Wilgi – nagrody głównej w Przeglądzie Piosenki Leśno-Przyrodniczej, organizowanym corocznie w czerwcu przez Nadleśnictwo Zawadzkie.

Wystawę „Ptaki naszych lasów w twórczości Arkadiusza Mańczyka”  można oglądać do 10 czerwca w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

W imieniu autora serdecznie zapraszamy.


Konkurs Las w Poezji 2018

W dniu 13.02.2018r w Kinoteatrze w Zawadzkiem odbył się X Rejonowy Konkurs Recytatorski „Las w poezji”. Organizatorami konkursu byli PSP w Zawadzkiem, Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie, a pod względem technicznym wspomagał GOSiT w Zawadzkiem.

Do konkursu zgłosiło się 78  uczestników z 16 placówek oświatowych: PP Nr2  w Zawadzkiem, PP Nr3 w Zawadzkiem, PP w Kielczy i PP w Żędowicach, PSP Nr1 w Kolonowskiem,  PSP Staniszcze Małe-Spórok, PSP Staniszcze Wielkie- Kolonowskie 3, NSP w Bzinicy Starej, PSP Piotrówka, PSP Zawadzkie, PSP w Żędowicach (SP i Gimnazjum), PSP w Kielczy, SP Nr1 w Krupskim Młynie,  PG Nr1 w Zawadzkiem, PG w Kolonowskiem,  ZSP w Zawadzkiem. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz wiekszym zainteresowaniem i popularnością. 

Główne cele konkursu to: rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, kształtowanie zainteresowań uczniów, stworzenie uczniom możliwości prezentacji umiejętności recytacji na podstawie znanych utworów literackich oraz utworów własnego autorstwa, nauka zdrowej rywalizacji, rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Dyrektor PSP Beata Brzezińska, Prezes TPL Maria Andrzejewska i  Nadleśniczy  Nadleśnictwa Zawadzkie Grzegorz Furmański.  

 Uczestnicy wystąpili w czterech kategoriach : I kat. - przedszkola, II kat. -  kl.1-3 szkoły podstawowej, III kat. - kl.4-7 szkoły podstawowej i  IV kat. - szkoły  ponadpodstawowe. Jury 7-osobowe ( przedstawiciele: Nadleśnictwa Zawadzkie, TPL „Dolina Małej Panwi”, GOSiT w Zawadzkiem, Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej z PSP Zawadzkie, p. J. Mirowski autor fraszek, nauczyciele poloniści ) oceniało recytacje uczestników, biorąc pod uwagę  następujące kryteria: wybór utworu literackiego zgodnie z tematyką i celami konkursu, dykcja i intonacja, opanowanie tekstu na pamięć i interpretację, dobór środków przekazu artystycznego, ogólne wrażenie artystyczne. Poziom wykonania utworów był bardzo wysoki. Młodzi artyści sięgali  zarówno po utwory znanych autorów opisujących piękno otaczającej nas przyrody, byli też tacy,  którzy prezentowali własną twórczość poetycką. Niektórzy występowali w pięknych strojach, wykorzystując „leśne” rekwizyty i podkład muzyczny. Wyniki  X Rejonowego Konkursu Recytatorskiego „Las w poezji”  przedstawiają się następująco:

 

Kategoria I – Przedszkola

I miejsce - Hanna  Małecka z Publicznego Przedszkola  w Kielczy

II miejsce – Martyna Brol z Publicznego Przedszkola  w Żędowicach

III miejsce – Maja Siemiątkowska z PP z Oddz. Żłobkowym w Zawadzkiem

Wyróżnienia: Anna Nawrot  z PP z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem

                   i Oliwia Obcina z Publicznego Przedszkola  w Żędowicach

Kategoria II – Szkoły podstawowe kl. I- III

I miejsce –  Paulina Kłoptocz  z kl.1  PSP w Zawadzkiem

II miejsce  - Martyna Skorzycka  z kl. 1 z PSP w Zawadzkiem

III miejsce – Dominik  Kola z  kl.3 PSP w Piotrówce

Wyróżnienia: Magdalena Kopyto z kl.3 NSP w Bzinicy Starej

               i Mateusz Pietruszka  z kl.1 PSP Staniszcze Wielkie –Kolonowskie 3

Kategoria III – Szkoły podstawowe kl. IV- VII

I miejsce – Natalia Stranc  z kl.5 PSP w Zawadzkiem

II miejsce – Hanna Elektorowicz  z kl.6 PSP w Zawadzkiem

III miejsce – Lena Pazdyga z  kl.5 z SP Nr 1w Krupskim Młynie

Wyróżnienia: Romana Lorek z kl.6 PSP Nr 1 w Kolonowskiem

                      i Emilia Klonz  z kl.6 PSP w Zawadzkiem

Kategoria IV – Szkoły ponadpodstawowe

I miejsce – Adam Koźlik  z kl.3 gimnazjum PSP w Żędowicach

II miejsce – Dominik Żyłka  z kl.2 gimnazjum PG nr1w Zawadzkiem

III miejsce – Patryk Wiertel z  kl. 2 gimnazjum PG nr1w Zawadzkiem

Wyróżnienia: Marta Konieczko z kl.2 gimnazjum PG w Kolonowskiem

                      i Mikołaj Pamuła z kl. 2 gimnazjum PG nr1w Zawadzkiem

 

Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych oraz upominki dla uczestników ufundowali: Nadleśnictwo Zawadzkie, Rada Rodziców PSP Zawadzkie, TPL „Dolina Małej Panwi”.

Była to kolejna wspaniała impreza z zakresu edukacji leśno-przyrodniczej i polonistycznej, jednocześnie integrująca dzieci, młodzież,  nauczycieli  szkół różnego szczebla i przedszkoli z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie. Sala widowiskowa kinoteatru pełna widzów.  Konkurs wzbogaciła prezentacja multimedialna o tematyce przyrodniczej i filmiki prezentujące popisy uczestników konkursów z wcześniejszych lat przygotowane przez p. Jolantę Zajączkowską nauczycielkę przyrody z PSP Zawadzkie,  natomiast czas oczekiwania na wyniki  wypełniły występy uczniów z PSP Zawadzkie pod kierunkiem Małgorzaty Rabickiej. Duże podziękowania należą się  zaangażowanej grupie nauczycieli z PSP w Zawadzkiem, Zarządowi TPL, pracownikom Nadleśnictwa, opiekunom grup i wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie i organizację konkursu


Zima w lesie

Ferie zimowe w województwie opolskim dobiegły końca. Miło nam, że wypoczywający uczniowie spędzili część wolnego czasu w lesie.

W poniedziałek, 15 stycznia odbył się rajd pieszy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem i Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kielczy, po terenie leśnictwa Rytwiny połączony z "leśnymi podchodami".

Na zakończenie ferii, 25 stycznia, współnie z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Turystyki w Zawadzkiem zorganizowaliśmy wycieczke, podczas której można było poznać historię Zameczku Myśliwskiego "Malepartus", zobaczyć harce koników polskich, poszukać tropów leśnych zwierząt i pobawić się na świeżym powietrzu.

A na zakończenie każdej imprezy oczywiście posilić się przy ognisku.


— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 84 rezultatów.