Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY

Nadleśnictwo Zawadzkie informuje, iż z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy w dniu 20 września 2019r., odbędzie się promocyjna akcja społeczna pod nazwą "sprzątaMY". Do udziału w akcji zapraszamy osoby dorosłe oraz młodzież szkolną za pośrednictwem szkół w wieku powyżej 12 lat (wraz z opiekunami). 

            Akcja prowadzona będzie w godzinach od 11:30 do 13:30. Miejsca rozpoczęcia akcji "sprzątaMY" na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie wyznaczone są: w leśnictwie Świerkle, na polu biwakowym w oddziale leśnym nr 415l, w leśnictwie Zarzecze, na miejscu postoju w oddziale leśnym nr 439r oraz w leśnictwie Haraszowskie, na miejscu postoju w oddziale leśnym nr 828c. Współrzędne GPS miejsc rozpoczęcia akcji oraz obszar lasu objęty sprzątaniem zaznaczono na załączonych mapach.  Miejsca rozpoczęcia akcji "sprzątaMY" są jednocześnie miejscami składowania worków ze śmieciami po zakończeniu sprzątania lasu. Dojazd uczestników chcących brać udział w akcji do wyznaczonych miejsc zbiórki, odbywa się we własnym zakresie. Prosimy o zabranie odzieży przeciwdeszczowej na wypadek deszczowej pogody.

            Osobami koordynującymi akcję "sprzątaMY" z ramienia Nadleśnictwa Zawadzkie są: Agnieszka Kwiecień (nr tel. 728 391 384) oraz Agnieszka Jamrozik (nr tel. 508 348 383).

             W przypadku planowanego udziału placówek oświatowych prosimy o wcześniejsze, telefoniczne powiadomienie Agnieszki Kwiecień o zamiarze uczestniczenia młodzieży szkolnej w akcji wraz z podaniem liczby uczestników. 

 

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie
na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek
20 września
, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”,
w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś
z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych
i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.