Asset Publisher Asset Publisher

Zabiegi agrolotnicze

Podjęto decyzję w sprawie przeprowadzenia zabiegów ograniczania liczebności populacji osnui gwiaździstej z zastosowaniem środka ochrony roślin w 2024 r.

Na podstawie §7 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 22 maja 2013 r. w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu i przechowywaniu środków ochrony roślin (Dz. U. 2013 poz. 625) Nadleśnictwo Zawadzkie zawiadamia o podjęciu decyzji w sprawie przeprowadzenia zabiegów ograniczania liczebności populacji osnui gwiaździstej z zastosowaniem środka ochrony roślin.

Powtarzające się wzmożone i masowe wystąpienia osnui gwiaździstej stanowią główne zagrożenie dla starszych drzewostanów sosnowych Nadleśnictwa Zawadzkie. Osobliwością pojawów tej błonkówki jest ich wyjątkowa długotrwałość i permanentne utrzymywanie się w opanowanych przez nią drzewostanach. Wzmożone i masowe pojawy osnui gwiaździstej trwają zazwyczaj tak długo, jak okresy pozostawania jej w fazie latentnej (stanie normalnym).

Głównym celem planowanych zabiegów ochronnych jest niedopuszczenie do pogłębienia depresyjnej sytuacji drzewostanów wskutek żerów prześwietlających i pełnych (osłabionych głębokim deficytem wodnym w następstwie anomalnie ciepłych i suchych sezonów wegetacyjnych ostatnich lat. Odstąpienie od ich wykonania, może doprowadzić do silnej defoliacji lub gołożerów, skutkujących zachwianiem trwałości zagrożonych i osłabionych drzewostanów.

Zabiegiem ochronnym objęte zostaną drzewostany sosnowe na łącznej powierzchni 102,48 ha, w leśnictwach (Leśnictwie): Zarzecze 26,89 ha i Krupski Młyn 75,59 ha, położonych (położonym) w zasięgu terytorialnym gmin (Gminy): Zawadzkie oraz Krupski Młyn. Do ograniczania liczebności larw osnui gwiaździstej użyty zostanie środek ochrony roślin o nazwie handlowej MOSPILAN 20 SP (substancja czynna: acetamipryd). Zgodnie z Decyzją/decyzjami WIORiN w Katowicach z 27 marca br. (ORiN.7123.1.2.2024) / Decyzją WIORiN w Opolu z 25 marca br. (WOR.7126.14.2024)/ rozpoczęcie zabiegów ograniczających planowane jest na początku III dekady kwietnia, a ich zakończenie przewiduje się w I dekadzie maja (ścisły termin uzależniony jest od tempa rozwoju owada, które determinuje przebieg warunków pogodowych). MOSPILAN 20 SP będzie wprowadzany w korony drzew przy użyciu zamontowanej na samolocie PZL M18B Dromader podkskrzydłowej aparatury atomizerowej. Umożliwia ona precyzyjną aplikację dawek ultraniskoobjętościowych za pomocą 10. rozpylaczy rotacyjnych, tzw. atomizerów typu Micronair AU 5000. Preparat ten będzie aplikowany w dawce: 0,40 kg/ha łącznie z 1 litrem adiuwantu Ikar 95 EC i 2 litrami wody, tj. zużywając 3,0 l cieczy użytkowej na 1 ha. MOSPILAN 20 SP jest insektycydem w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej. Na owady oddziałuje poprzez kontakt oraz drogą pokarmową. W roślinie wykazuje działanie wgłębne i systemiczne. Wobec ludzi jest szkodliwy dopiero po połknięciu. Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 14 dni.  Zgodnie z etykietą, okres prewencji dla ludzi i zwierząt, tj. czasu od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta - nie dotyczy. Szczegółową charakterystykę i sposób użycia insektycydu oraz jego adiuwantu zawierają załączone etykiety-instrukcje ich stosowania, jak i karty charakterystyki.

W sposób miejscowo przyjęty, np. przez wywieszenie obwieszczeń i ogłoszeń oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych, mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie pól zabiegowych zostaną powiadomieni o terminach prowadzenia zamierzonych zabiegów ochronnych, ich lokalizacji, jak również o nazwie handlowej środka ochrony roślin i jego adiuwantu, które będą stosowane oraz niezbędnych środkach ostrożności. Na drogach dojazdowych do kompleksów leśnych w których będą prowadzone zabiegi ochronne i na granicach drzewostanów objętych zabiegami, zostaną ustawione tablice ostrzegawczo-informacyjne o zakazie wstępu, przyczynie i terminie jego obowiązywania.

NADLEŚNICZY NADLEŚNICTWA

ZAWADZKIE


#SadziMY 2024

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

 

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

 

 

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat.. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

Praca, a często i życie leśników, jest nieodzownie związana z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że tylko te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.      

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

 

Sadzonki sosen, grabów, buków, dębów, jarzębów i śliw będą dostępne przy biurze Nadleśnictwa Zawadzkie, ul. Strzelecka 6.


 


Podsumowanie akcji sprzątania lasu

CZYSTOŚĆ W LESIE RADOŚĆ NIESIE,
NA 100 LAT POSPRZĄTAJ Z NAMI ŚWIAT!

Pod takim hasłem, w sobotni poranek 23 marca br. rozpoczęliśmy akcję sprzątania lasu. Do udziału zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców gmin Zawadzkie, Kolonowskie, Dobrodzień, Jemielnica, Krupski Młyn i Wielowieś. Mimo że pogoda nie zapowiadała się najlepiej, to na czas akcji wyszło słońce i zrobiło się naprawdę wiosennie!

Dzięki uczestnikom, których w tym roku było ponad trzystu, mogliśmy posprzątać las w kilku rejonach, a zgromadzone śmieci szybko trafiały do punktów zbiorczych. A było ich naprawdę dużo. Oprócz mieszkańców, uczniów szkół i przedszkoli, przedstawicieli samorządów, w akcji wzięli udział druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych w Zawadzkiem, Żędowicach, Kielczy, Kolonowskiego, Fosowskiego, Potępy i Krupskiego Młyna, myśliwi z Kół Łowieckich Daniel, Szarak Leśnik, Akteon i Knieja, wędkarze z Kolonowskiego, turyści z oddziału zakładowego PTTK, działkowicze z Zawadzkiego oraz grupa z Lokalnej Grupy Działania Kraina Dinozaurów. Oprócz poprawy stanu lasu, akcja miała edukacyjny charakter, brały w niej udział zarówno dzieci jak i osoby starsze, które na własne oczy mogły zaobserwować jaki wpływ na środowisko leśne mają odpady.

Po pracy, wszyscy spotkaliśmy się przy ogniskach i pieczonej kiełbasce. Był to również czas na wspólne świętowanie 100 lecia Lasów Państwowych, o czym przypominał pamiątkowy medal wręczany na zakończenie akcji. Dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli środowiskui uprzątnęli okoliczne lasy, a w szczególności inicjatorom, myśliwym z KŁ Daniel: Mariuszowi Dudarewiczowi i Tomaszowi Horoszczakowi.

Do zobaczenia za rok!


Informacje na temat programu "Zanocuj w lesie"

Nadleśnictwo Zawadzkie przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Jednocześnie informujemy, iż decyzją Nadleśniczego nie dopuszcza się możliwości używania kuchenek gazowych na terenie obszaru objętego programem Zanocuj w Lesie w Nadleśnictwie Zawadzkie.

 

Obszar prezentowany jest na mapie, która otworzy się po kliknięciu w poniższą grafikę:

 

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony)
  2. informacjami, gdzie jest wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska. Miejsce to nie jest zaopatrzone w drewno, dlatego należy je przynieść ze sobą.
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu - kliknij tutaj
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. W kwietniu 2024 roku w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie", prace gospodarcze planowane są w następujących miejscach: leśnictwo Kolonowskie oddział 703 a. Tereny te oznaczone są żółtymi tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach w rejonie prac. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!
  6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Obszar, na którym odbywa się polowanie zbiorowe oznakowany jest tablicami informacyjnymi.  Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach internetowych miejscowych gmin.  
  7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres: zawadzkie@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

W lesie występują również miejsca objęte stałym zakazem wstępu (zgodnie z ustawą o lasach), m.in. uprawy leśne do 4 m, ostoje zwierzyny, co zawsze należy mieć na względzie podczas planowania leśnych wędrówek.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie Agnieszka Jamrozik, lub (w zastępstwie): Małgorzata Kuźmińska-Kurczyk agnieszka.jamrozik@katowice.lasy.gov.pl  lub malgorzata.kuzminska@katowice.lasy.gov.pl ;  508348383, 77 404 96 55

 

 

 


Wesołych Świąt


Kampania społeczna STOP POŻAROM TRAW

Już od wielu lat przełom zimy i wiosny to czas, w którym wyraźnie wzra­sta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekono­miczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw pro­wadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejed­nokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

  • Pożary traw powodują spustoszenie dla flory i fauny. Płoną nie tylko rośliny, w tym cenne, chronione gatunki, ale i zwierzęta: jeże, lisy, zające schowane w bruździe, płazy, gady, nawet bażanty, kuropatwy, sarny, dziki, które w tym czasie przebywały na powierzchni i nie znalazły drogi ucieczki. Płomienie bezpowrotnie niszczą ich miejsca bytowania.

 

  • Przed pożarem nie uchronią się uciekające zwierzęta. Wiatr przenosi płomienie z prędkością do 20 km / godz.!  Chociażby jeże nie poruszają się z taką prędkością. Małe zające przywierają do ziemi ze strachu i nie uciekają. Te, które zrywają się do ucieczki, wpadają w popłoch, tracą orientację i często wbiegają prosto w płomienie.

 

  • Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, z jajkami, a często już z pisklętami, np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków i czajek.

 

  • Dym uniemożliwia pszczołom, trzmielom i innym zapylaczom oblatywanie łąk. Owady giną w  płomieniach, ich gniazda są niszczone, a to bezpośrednio przekłada się na mniejszą liczbę zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin, z których korzystają także ludzie.

 

  • Przy wypalaniu giną mrówki. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Jedna kolonia mrówek może zniszczyć do 4 mln szkodliwych owadów rocznie. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.

 

  • Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości, pająki, wije, owady, ślimaki.

 

  • Wbrew obiegowej opinii pożar łąki nie użyźni gleby, a wręcz odwrotnie – wyjałowi ją. Cenne rośliny wyginą, a ich miejsce zajmą szybko rozprzestrzeniające się gatunki obce i inwazyjne. Zdaniem naukowców, wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji. W wyjałowionej glebie zostaje wstrzymany rozkład resztek roślinnych, a asymilacja azotu z powietrza ulega zahamowaniu.

 

  • Od palącego się poszycia gleby, może zapalić się również podziemna warstwa torfu. Pożar torfu jest wyjątkowo trudny do ugaszenia. Zdarza się, że trwa nawet kilka miesięcy.

 

  • Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru. Tracą orientację w dymie i ulegają zaczadzeniu.

 

  • Łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, natomiast odtworzenie pokładów torfu wymaga setek lat.

 

  • Pożar nieużytków to nie tylko straty dla przyrody, często giną także ludzie. W 2023 były 3 ofiary śmiertelne oraz 36 rannych.

 

  • Ogień z łąk przenosi się na pobliskie lasy. Niszcząc młode drzewa, a te dojrzałe i starodrzewy poważnie uszkadzając. Każdego roku dochodzi do kilkunastu tego typu pożarów. Coraz cieplejsze i suchsze wiosny powodują, że to potencjalne niebezpieczeństwo coraz bardziej przekłada się na realne.

 

  • Umyślne wypalanie traw, to również wysokie koszty i straty materialne. Strażacy oszacowali, że w 2023 roku poniesione straty wyniosły niemal 69 mln zł. Natomiast podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem nieużytków zużyto 58 629 431 l wody.

 

  • Wypalanie traw jest zabronione! Grożą za to wysokie kary, nawet do 30 tys. zł, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 5 do 25 proc., a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

 

  • Pożary traw z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu. Średnio co 9 minut strażacy wyjeżdżają do pożaru traw lub nieużytków.

 

  • W 2023 roku, jak wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, aż 21 206 razy płonęły trawy i nieużytki.

 

  • Najczęściej do tych niebezpiecznych zdarzeń dochodzi na właśnie w marcu.

 

  • Wypalanie łąk a kleszcze: Owszem, na powierzchni wypalanej łąki także giną kleszcze, jednak te możemy znaleźć także w lesie, czy na trawniku w środku miasta. Jednak szkody, jakie przynosi wypalanie, są nieporównywalnie większe dlatego nie można tego rozważać w kwestiach “korzyści” nawet pod kątem braku obecności kleszczy na tym fragmencie ziemi.
    Ilość kleszczy jest związana w znacznie większym stopniu przez brak długotrwałych, mroźnych zim, ilość żywicieli, które je przenoszą (czyli także człowiek, ale i zwierzęta domowe) itp. a nie tylko przez ilość nieużytków.

 

  • Leśnicy współpracują ze strażakami
    Leśnicy i strażacy od lat podejmują wspólne działania do przeciwdziałania pożarom traw i walki z ogniem. Płonące nieużytki są zagrożeniem także dla lasów i zadrzewień. To właśnie pracownicy Lasów Państwowych najczęściej jako pierwsi przystępują do akcji gaszenia pożaru zanim jeszcze na miejsce dotrze straż pożarna. Przy gaszeniu pożarów bardzo często angażowane są samoloty gaśnicze Lasów Państwowych, bo wobec trudności z dojazdem i rozległej powierzchni pożaru tylko tak możliwe jest ugaszenie ognia. Lasy Państwowe wydają rocznie ok. 150 mln złotych na ochronę przeciwpożarową.
  • Więcej informacji o całej kampanii społecznej „Stop pożarom traw”, dostępne jest na stronie Komendy Głównej PSP pod linkiem Kampania Stop Pożarom Traw - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Portal Gov.pl

Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami:

  1. O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 1 września 2022 roku w ustawie o ochronie przyrody dodany został przepis Art. 130a. który mówi, że osoba, która usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.

    Art. 130a.  [Kara za wypalanie roślinności] 
    pkt. 1. Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.

 

  1. Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.);

    „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

    - rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

 

  1. Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.)

    – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Konkurs Las w Poezji 2023

XIV REJONOWY KONKURS RECYTATORSKI   „Las w poezji ”

Tylko drzewom w lesie wszystko można powiedzieć…”                       

W dniu 16.11.2023r  w Kinoteatrze w Zawadzkiem odbył się XIV Rejonowy Konkurs Recytatorski „Las w poezji”. Organizatorami konkursu byli  Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” w Zawadzkiem, Nadleśnictwo Zawadzkie i PSP w Zawadzkiem,a pod względem technicznym wspomagał BiK w Zawadzkiem.

W konkursie wzięło udział 98 uczestników z 19 placówek oświatowych z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie: PP Nr2  w Zawadzkiem, PP Nr3 w Zawadzkiem, PP w Kielczy, PP w Żędowicach, Akademia Przedszkola z  Żędowic, PP nr1 z Krupskiego Młyna, oddział przedszkolny przy PSP w Piotrówce, PSP Nr1 w Kolonowskiem,  PSP Staniszcze Małe-Spórok, PSP Staniszcze Wielkie- Kolonowskie 3, NSP w Bzinicy Starej, PSP Jemielnica, PSP Zawadzkie, PSP Żędowice, PSP Kielcza, PSP Piotrówka, ZSP Pludry,  PSP w Pludrach, ZSP w Zawadzkiem,  ZSS przy DPS w Zawadzkiem. Konkurs cieszy się dużą popularnością, stąd w tym roku wyjątkowo dużo uczestników.  

Główne cele konkursu to: rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, kształtowanie zainteresowań uczniów, stworzenie uczniom możliwości prezentacji umiejętności recytacji na podstawie znanych utworów literackich oraz utworów własnego autorstwa, nauka zdrowej rywalizacji, rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Prezes TPL  Maria Andrzejewska i  Nadleśniczy  Nadleśnictwa Zawadzkie Grzegorz Furmański i Dyrektor PSP Małgorzata Rabicka.   

 Uczestnicy wystąpili czterech kategoriach : I - przedszkola, II -  kl.1-3 szkoły podstawowej, III - kl.4-6 szkoły podstawowej i  IV – kl.7-8 i szkoły  ponadpodstawowe. Jury 7-osobowew składzie  (przedstawiciel  Nadleśnictwa Zawadzkie-1, TPL „Dolina Małej Panwi”-2,  BiK  Zawadzkie -1, Rady Rodziców -1i Rady pedagogicznej z PSP Zawadzkie - 1, nauczyciel polonista -1 ) oceniało recytacje uczestników, biorąc pod uwagę  następujące kryteria: wybór utworu literackiego zgodnie z tematyką i celami konkursu, dykcja i intonacja, opanowanie tekstu na pamięć i interpretację, dobór środków przekazu artystycznego, ogólne wrażenie artystyczne. Poziom wykonania utworów był bardzo wysoki. Młodzi artyści sięgali  zarówno po utwory znanych autorów opisujących piękno otaczającej nas przyrody, byli też tacy,  którzy prezentowali własną twórczość poetycką. Niektórzy występowali w pięknych strojach, wykorzystując „leśne” rekwizyty i podkład muzyczny. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, ale ostatecznie przyznała:

w młodszej grupie wiekowej:

KATEGORIA:  PRZEDSZKOLE (21 uczestników)

I miejsce i tytuł  Mistrza Recytacji

-  Jan Opas  z PP Nr 3 Zawadzkiem

II miejsce

 – Kaja Janowska z  PP Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem

III miejsce

 – Milena Felux  z PP w Żędowicach

Wyróżnienia

- Ewelina Jarawka z PP Nr3  w Zawadzkiem

- Felicja Niedworak  z PP Kielczy

 

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE   Kl. I-III  ( 34 + 9 uczestników

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji – Amelia Biskup              PSP Jemielnica

II miejsce – Nataniel Bimer                                                      PSP Jemielnica

III miejsce – Bartłomiej Szczotka                                            PSP Kielcza

Wyróżnienia:             

Lauura Kałuża                                               PSP Zawadzkie

Hanna Smieszkol                                           PSP  nr1 Kolonowskie

Aleksandra Jędrysik                                       PSP Zawadzkie

Wyróżnienie specjalne: Grupa wychowanków z ZSS przy DPS w Zawadzkiem

 

 

w starszej grupie wiekowej:

KATEGORIA: SZKOŁY  PODSTAWOWE KL. IV-VI (23 uczestników)

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji – Maja Mciejak    PSP nr1 Kolonowskie

II miejsceMagdalena Dziuba                                  PSP Zawadzkie

III miejsce – Agata Paprotny                                     PSP Jemielnica                                    

Wyróżnienie:

Agata Kożlik                                                              PSP Jemielnica            

 

                                                          

 KATEGORIA: kl.VII - VIII i SZKOŁY PONADPODSTAWOWE ( 13 uczestników)

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji –  Emilia Stefańska           ZSP Zawadzkie

II miejsce Julia Kinel                                                          ZSP Zawadzkie

III miejsceAlicja Bołdyzer                                                NSP  Bzinica Stara

Wyróżnienie:

Natalia Skolik                                                             ZSP Zawadzkie

Małgorzata Żędzianowska                                          ZSP Zawadzkie

 

Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych oraz  dyplomy uczestnictwa, medale i słodkie upominki dla wszystkich uczestników ufundowali: Nadleśnictwo Zawadzkie, Rada Rodziców PSP Zawadzkie, TPL „Dolina Małej Panwi”, Burmistrz Zawadzkiego.

Była to kolejna wspaniała impreza z zakresu edukacji leśno-przyrodniczej i polonistycznej, jednocześnie integrująca dzieci, młodzież,  nauczycieli  szkół różnego szczebla i przedszkoli z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie. Sala widowiskowa kinoteatru pełna widzów, ale występy najmłodszych uczestników szczególnie przeżywali rodzice.  Konkurs wzbogacony był podkładem multimedialnym o tematyce przyrodniczej  przygotowany przez  Jolantę i Grzegorza Zajączkowskich,  natomiast czas oczekiwania na wyniki  wypełnił występ uczennicy Soni Kałmuckiej z PSP Zawadzkie. Duże podziękowania należą się  zaangażowanej grupie nauczycieli z PSP w Zawadzkiem, Zarządowi TPL, pracownikom Nadleśnictwa, pracownikom BiK w Zawadzkiem, Radzie Rodziców z PSP Zawadzkie, opiekunom grup  i wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie i organizację konkursu.


Rozstrzygnięcie konkursu STOP ŚMIECIOM W LESIE

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu STOP ŚMIECIOM W LESIE

Ogłaszamy wyniki konkursu STOP ŚMIECIOM W LESIE- edycja 2023 r.

Do konkursu wpłynęło 165 prac, dziękujemy dzieciom i młodzieży za tak liczny udział. Dziękujemy również nauczycielom, za wsparcie uczniów i pomoc na każdym etapie.

Komisja konkursowa w skład której weszli: Pani Bożena Wanat- plastyk, Pan Adam Sikora- filmowiec i fotograf oraz Agnieszka Jamrozik - przedstawiciel nadleśnictwa wyłonili następujących zwycięzców:

  • Kategoria przedszkola:

1 miejsce Monika Obrusznik- PP w Kielczy

2 miejsce Paulina Guzy – PP w Kielczy

Wyróżnienia: Paulina Kulik- PP w Żędowicach i Oliwier Niedworok – PP w Kielczy

  • Kategoria Klasy 1-3 szkoły podstawowe:

1 miejsce Julia Niewiem- PSP w Jemielnicy

2 miejsce Rafał Henel- PSP w Zawadzkiem

3miejsce Karolina Guzy- PSP w Kielczy

3 miejsce Antoni Spyra- PSP w Staniszczach Wielkich- Kolonowskiem

Wyróżnienia: Hanna Burek- PSP w Jemielnicy, Stanisław Błażejewski- ZSS w Zawadzkiem i Wojciech Garbas PSP w Kolonowskiem

  • Kategoria klasy 4-6 szkoły podstawowe:

1 miejsce Paulina Wrzeciono- PSP w Jemielnicy

2 miejsce Wiktoria Pallek PSP w Kolonowskiem

3 miejsce Natalia Nowak PSP w Zawadzkiem

Wyróżnienie: Agata Paprotny- PSP w Jemielnicy

  • Kategoria klasy 7-8 szkoły podstawowe i starsi:

1 miejsce praca zbiorowa: Monika Gerlich, Blanka Brzozowska, Lena Szłapa, Klaudia Wiciok, Victoria Janik, Victoria Bonk, Julia Malik PSP w Staniszczach Małych- Spóroku


PODSUMOWANIE PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ w ramach projektu: „ŚLADAMI LEŚNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”. Projekt planowany do realizacji w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027

           

 

W terminie 9-24.03.2023 r. zostały przeprowadzone konsultacje społeczne on-line dotyczące planowanych działań projektowych w ramach projektu: „ŚLADAMI LEŚNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”. Oprócz konsultacji on-line przeprowadzono również w ramach partycypacji społecznej webinarium, które odbyło się w dniu 31.03.2023 r.
 

Dziękujemy za liczny udział wszystkim interesariuszom biorącym udział w partycypacji społecznej, za przekazane istotne sugestie, pomysły i uwagi dotyczące planowanych działań w ramach projektu.
 

Szczegółowe podsumowanie partycypacji w języku polskim oraz słowackim znajduje się w załączonych poniżej dokumentach:

- Plik po polsku w pdf

- Plik po słowacku w pdf 
 

Link do partycypacji na stronie RDLP w Katowicach:

https://www.katowice.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/6uqY/content/partycypacje-slowacja


Link do partycypacji na stronie Nadleśnictwa Bielsko:

https://bielsko.katowice.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/partycypacje-spoleczne-w-ramach-projektu-sladami-lesnej-architektury-drewnianej-projekt-planowany-do-realizacji-w-ramach-programu-interreg-polska-slow


Link do partycypacji na stronie Nadleśnictwa Jeleśnia:

https://jelesnia.katowice.lasy.gov.pl/globalny/-/asset_publisher/hgV2cbzXMaK9/content/partycypacje-spoleczne-w-ramach-projektu-sladami-lesnej-architektury-drewnianej-projekt-planowany-do-realizacji-w-ramach-programu-interreg-polska-slow


Link do partycypacji na stronie Nadleśnictwa Ustroń:

https://ustron.katowice.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/wBthRsd9JS7s/content/partycypacje-spoleczne-w-ramach-projektu-sladami-lesnej-architektury-drewnianej-projekt-planowany-do-realizacji-w-ramach-programu-interreg-polska-slow 


Link do partycypacji na stronie Lesy SK:

https://www.lesy.sk/lesy/o-nas/projekty-spolupraca/projekty-eu/stopami-lesnej-drevenej-architektury.html

 


Nabór na staż 2023

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach informuje o rozpoczęciu naboru na staż absolwencki na rok 2023/2024.

Szczegółowe informacje znajdują się w załącznikach na dole strony.


Plener malarski

Nadleśnictwo Zawadzkie, wspólnie z Kołem Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” zapraszają przedstawicieli szkół (opiekun + grupa 2-3 uczniów) na plener malarski pod nazwą „NA DREWNIE MALOWANE”, który odbędzie się 30 maja b.r. w godzinach 11.30-14.00, przy biurowcu Nadleśnictwa, ul. Strzelecka 6, 47 120 Zawadzkie.

Plan spotkania:

  1. Zbiórka uczestników, powitanie przez Panią Marię Andrzejewską – Prezes Koła TPL i Pana Grzegorza Furmańskiego- Nadleśniczego Nadleśnictwa Zawadzkie
  2.  Spacer po lesie ścieżką edukacyjną
  3. Warsztaty plastyczne pod okiem Pani Bożeny Wanat – Plastyczki
  4. Zakończenie spotkania przy ognisku z poczęstunkiem

 

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie uczestników do dnia 25.05.2023 r. telefonicznie 77/ 4049655


Przegląd piosenki leśno-przyrodniczej XI Edycja

Zapraszamy na XI edycję Przeglądu Piosenki Leśno-Przyrodniczej, który odbędzie się 20 czerwca 2023 r.

Regulamin i druki do pobrania znajdują się w załącznikach.


Finał akcji sprzątania lasów

Lasy pełnią ważne funkcje gospodarcze, są siedliskiem dla wielu gatunków roślin i zwierząt oraz miejscem dla wypoczynku i rekreacji dla wielu osób. Niestety, są zaśmiecane i ten problem jest we wszystkich lasach powszechny. Nie pomagają apele i kary. Dużo przypadków tzw. „dzikich wysypisk” odnotowujemy w miejscach gdzie lasy państwowe sąsiadują z terenami obcej własności oraz przy większych i mniejszych miejscowościach. Dla ograniczenia problemu istotne jest kształtowanie świadomości społecznej i odpowiednia edukacja okolicznych mieszkańców.

Dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Zawadzkie postanowili włączyć się do sprzątania lasu, które od kilku lat organizuje Koło Łowieckie „Daniel”. W tym roku, na zaproszenie do akcji odpowiedzieli radni z Kielczy, członkowie PTTK w Zawadzkiem, Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzkiem, Kielczy i Kolonowskiem, pozostałe koła łowieckie oraz mieszkańcy Gminy Zawadzkie, Kolonowskie i Jemielnica, którym leży na sercu stan otaczających nas lasów.

Poświęcając swój czas i angażując się w sprzątanie lasu wspólnie z leśnikami
i myśliwymi udowodnili, że są odpowiedzialni za środowisko i dali przykład pozytywnych postaw społecznych.

Efektem wspólnego sprzątania są czystsze lasy, poprawa estetyki wokół miejscowości oraz wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców. Mamy nadzieję, że ta cenna lekcja zmniejszy problem zaśmiecania lasów,  a uzyskany porządek utrzyma się na dłużej.


Pozwólmy naturze oddychać i razem sprzątnijmy śmieci z naszych lasów!

Szanowni Państwo Zapoczątkowana w ubiegłym roku akcja sprzątania lasu z lokalną społecznością przyniosła wymierne efekty. Ilość zebranych odpadów, zalegających na terenach leśnych zaskoczyła wszystkich uczestników! Jednocześnie dała do myślenia i jej edukacyjny rezultat był widoczny przez dłuższy czas w postaci czystych miejsc w których mogliśmy spacerować, cieszyć się wiosną, łagodzić codzienny stres i „ładować akumulatory”.

 

 

Niestety, lasy są nadal zaśmiecane. Nie pomagają apele i kary. Dużo przypadków tzw. „dzikich wysypisk” odnotowujemy w miejscach gdzie lasy państwowe sąsiadują z terenami obcej własności oraz przy większych i mniejszych miejscowościach. Dla ograniczenia problemu istotne jest kształtowanie świadomości społecznej i odpowiednia edukacja okolicznych mieszkańców.

Dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Zawadzkie, wspólnie z Kołami Łowieckimi kontynuują akcję sprzątania lasu, zapraszając do udziału lokalne samorządy, Rady Sołeckie, członków Ochotniczych Straży Pożarnych, organizacje społeczne  i wszystkich mieszkańców Gminy Zawadzkie, Kolonowskie i Jemielnica, którym leży na sercu stan otaczających nas lasów.

Akcja odbędzie się w sobotę, 25 marca b.r. w godzinach 8.30-12.00. Wzorem ubiegłego roku, zbiórka uczestników wg poniższego planu:

L.p.

Miejsce zbiórki

Osoba odpowiedzialna (koordynator)z ramienia LP lub koła łowieckiego

Nr. Tel do kontaktu

1.

Zawadzkie, ul. Świerklańska 2 ( przy siedzibie ZAW-KOM)

Wojciech Krzyżostaniak

508 348 367

2.

Kielcza, ul. Wiosenna, przy szkółce leśnej

Adam Strzałka

508 348 359

3.

Kolonowskie, parking przy boisku sportowym Unia Kolonowskie

Mariusz Dudarewicz

508 235 919

4.

Łaziska, ul. Leśna, parking przy leśniczówce Łaziska

Tomasz Horoszczak

503 141 689

 

Nadleśnictwo Zawadzkie przygotuje dla uczestników rękawiczki gumowe oraz worki na śmieci. Ze względu na planowane zbieranie odpadów przy drogach publicznych prosimy o zabranie ze sobą kamizelek ostrzegawczych.


Wyniki Konkursu STOP ŚMIECIOM W LESIE!

Bardzo dziękujemy za tak liczny udział w 2 edycji konkursu "STOP ŚMIECIOM W LESIE"!

W tym roku wpłynęło ponad 250 prac. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, ale po burzliwych obradach przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

  • Kategoria Przedszkola ( 45 prac konkursowych):

1 miejsce Magdalena Obrusznik z Publicznego Przedszkola w Kielczy

2 miejsceNadia Skibińska z Publicznego Przedszkola nr 3 w Zawadzkiem

3 miejsce Ewelina Jarawka Publicznego Przedszkola nr 3 w Zawadzkiem

Wyróżnienie:Agata Koik i Lena Kulik z Publicznego Przedszkola w Jemielnicy z oddziałem w Centawie, oraz Iga Szewczyk z Publicznego Przedszkola w Krupskim Młynie

 

  • Kategoria  klasy I-III szkoły podstawowe ( 128 prac konkursowych):

1 miejsce Melania Misztela z PSP w Zawadzkiem

2 miejsce Igor Wrzeciono z PSP w Jemielnicy

3 miejsce Dominika Baryga z PSP nr 1 w Kolonowskiem

Wyróżnienie: Viviana Kubzda z PSP w Jemielnicy, Wiktoria Pallek z PSP nr 1 w Kolonowskiem
i Marcelina Cebula z PSP w Zawadzkiem, Marta Danysz i Błażej Krawczyk z ZSS przy DPS WZawadzkiem

 

  • Kategoria klasy IV-VI szkoły podstawowe ( 77 prac konkursowych):

1 miejsce Magdalena Morawiec z PSP w Kolonowskiem

2 miejsce Viktoria Shabliian z PSP w Zawadzkiem

3 miejsce Karolina Eichhorn z PSP w Staniszczach Wielkich -Kolonowskiem 3

Wyróżnienia Oliwia Kubilas z PSP w Kolonowskiem i Nadia Rychlik z PSP w Zawadzkiem

 

  • Kategoria szkoły ponadpodstawowe ( 1 praca konkursowa):

1 miejsce Wojciech Nowak z ZSP w Zawadzkiem


Konkurs Las w Poezji 2022

W czwartek 27. października 2022r., po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbył się XIII Konkurs Recytatorski "Las w poezji". Organizatorami przedsięwzięcia było Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” w Zawadzkiem, Nadleśnictwo Zawadzkie i Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem.

 

Do prezentacji wierszy przystąpiło 72 uczestników w trzech kategoriach wiekowych, reprezentujących placówki oświatowe z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie.

Głównymi celami konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, kształtowanie zainteresowań uczniów oraz stworzenie młodym artystom możliwości prezentacji na podstawie znanych utworów literackich. Uczestników, podzielonych na cztery kategorie wiekowe oceniało jury, w składzie którego zasiedli nauczyciele poloniści, przedstawiciele Rady Rodziców, Nadleśnictwa Zawadzkie oraz Koła TPL, biorąc pod uwagę między innymi opanowanie tekstu na pamięć, dykcję, intonację i dobór środków przekazu artystycznego. Uczniowie prezentowali się na scenie wykorzystując liczne rekwizyty i przepiękne przebrania.

 

Poniżej prezentujemy zwycięzców w następujących kategoriach wiekowych:

 

Kategoria - dzieci przedszkolne:

  • I miejsce Ewelina Jarawka z PP nr 3 w Zawadzkiem
  • II miejsce Agata Szczotka z PP w Kielczy
  • III miejsce Magda Garmulewicz z PP nr 3 w Zawadzkiem

Wyróżnienia otrzymały: Karolina Kusz z PP nr 2 w Zawadzkiem oraz Wiktoria Zientek z Akademii Przedszkolaka w Żędowicach.

Kategoria - uczniowie kl. I-III:

  • I miejsce Bartłomiej Szczotka z PSP w Kielczy
  • II miejsce Marta Nikratowicz z PSP w Jemielnicy
  • III miejsce Dominika Baryga z PSP nr 1 w Kolonowskiem

Wyróżnione zostały: Laura Kałuża z PSP Zawadzkiem i Kinga Gładki z PSP w Jemielnicy.

Kategoria - uczniowie kl. IV-VI:

  • I miejsce Anna Nawrot z PSP w Zawadzkiem
  • II miejsce Lena Świerczok z PSP nr 1 w Kolonowskiem
  • III miejsce Karolina Szłapka z PSP w Zawadzkiem

Wyróżnione zostały: Martyna Brol z PSP w Żędowicach i Martyna Skorzycka z PSP w Zawadzkiem

Kategoria - uczniowie kl. VII-VIII i szkół ponadpodstawowych:

  • I miejsce otrzymała Magdalena Kopyto z NSP w Bzinicy Starej
  • II miejsce Martyna Klyssek z PSP w Żędowicach
  • III miejsce Hanna Płoszewska z PSP w Żędowicach

Wyróżnione zostały: Marta Kolibaba z PSP w Zawadzkiem i Lena Zientek z PSP w Żędowicach

Konkurs wzbogaciła prezentacja multimedialna o tematyce przyrodniczej przygotowana przez Panią Jolantę Zajączkowską, nauczycielkę przyrody z PSP Zawadzkie oraz jej męża. Czas oczekiwania na wyniki  skrócił występ utalentowanej Leny Zientek, uczennicy z PSP w Żędowicach, która kształci się wokalnie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Rabickiej. Nagrody w konkursie ufundowało Nadleśnictwo Zawadzkie. Ogromne podziękowania należą się zaangażowanej grupie nauczycieli z PSP w Zawadzkiem, Zarządowi TPL, opiekunom grup i wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie i organizację konkursu.


Konkurs Las w Poezji 2022

 

REGULAMIN

XIII REJONOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

„LAS W POEZJI”

 

 

 

Organizatorzy:     Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi”,  Nadleśnictwo Zawadzkie i  Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

 

 

  1. CELE KONKURSU:
  • Rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody
  • Rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej
  • Kształtowanie zainteresowań uczniów
  • Stworzenie uczniom możliwości zaprezentowania uzdolnień artystycznych
  • Umożliwienie uczniom zaprezentowania utworów literackich oraz utworów własnego autorstwa
  • Stworzenie uczniom możliwości zdrowej rywalizacji

 

  1. ZASADY UCZESTNICTWA W KONKURSIE:
  1. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w  kategoriach wiekowych:

I kategoria:  dzieci przedszkolne

II Kategoria: dzieci klas I – III szkoły podstawowej,    

III kategoria:  dzieci i młodzież klas IV – VI szkoły podstawowej,

IV kategoria: młodzież kl. VII-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz dorośli.

  1. Szkoła (przedszkole) może wystawić do konkursu maksymalnie po jednym uczniu z każdego oddziału (klasy).
  2. Uczestnicy konkursu prezentują wybrany utwór poetycki lub utwór własnego autorstwa o tematyce przyrodniczo-leśnej.
  3. Utwór literacki recytuje jedna osoba (występ indywidualny).
  4. Uczestników konkursu obowiązuje stosowny strój (strój galowy, przebranie).
  5. Uczestnicy konkursu mogą też korzystać z rekwizytów i podkładu muzycznego.

 

  1. MIEJSCE I TERMIN KONKURSU
  • Konkurs odbędzie się 27 października 2022 r. w Kinoteatrze w Zawadzkiem.

Początek imprezy godz. 9:00 –młodsza grupa,12:00 starsza grupa uczestników,

  • Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się po zakończeniu konkursu.

 

 

 

  1. KRYTERIA OCENY PREZENTACJI UCZESTNIKÓW

Oceny prezentacji uczestników dokona powołana komisja konkursowa, która

             posłuży się następującymi kryteriami:

- wybór utworu poetyckiego zgodnie z tematyką i celami konkursu,

- dykcja, intonacja,

- opanowanie tekstu na pamięć i interpretacja,

- dobór środków przekazu artystycznego,

- ogólne wrażenia artystyczne.

 

     VI.        NAGRODY 

Przewidziano nagrody za I, II, III  miejsce w każdej kategorii wiekowej

oraz wyróżnienia i nagrodę publiczności.

 

     VII.      ZGŁOSZENIE DO KONKURSU

Organizatorzy proszą o zgłoszenie telefoniczne lub e-mailem uczestnictwa szkoły

(przedszkola) w w/w konkursie do dnia 21.10.2022 r.

Formularz zgłoszenia powinien zawierać:

- Liczbę uczestników

- Imię i nazwisko uczestnika (przedszkolaka, ucznia, osoby dorosłej), kategorię wiekową

  (można podać wiek uczestnika)

- Tytuł recytowanego utworu literackiego,  imię i nazwisko autora

- Imię i nazwisko opiekuna

 

Zgłoszenia składać na adres: Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

- Nr telefonu / fax – 774616375

- e-mail – sekretariat@psp.zawadzkie.pl

 

 

                                                                                        Organizatorzy

 


Ogłoszenie dotyczące zakupu lasów i gruntów do zalesień

Nadleśnictwo Zawadzkie jest zainteresowane zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.

 

Las lub grunt przeznaczony do zalesienia możemy nabyć  jeśli:

  • przylega do gruntu pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych;
  • jest przeznaczony do zalesienia w Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy,
  • w powszechnej ewidencji gruntów opisany jest jako Ls, RV, RVI, RVIz;
  • ma uregulowany stan prawny.

 

Podmioty zainteresowane sprzedażą proszone są

o kontakt z Nadleśnictwem Zawadzkie, ul. Strzelecka 6, 47-120 Zawadzkie, Nr tel. 77 4049660


Ogłoszenie o naborze na staż

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe,

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach

ogłasza nabór na staż dla absolwentów szkół średnich i wyższych

Zn. spr.: DP.1125.9.1.2022

  1. Kandydaci ubiegający się o staż w nadleśnictwach RDLP w Katowicach muszą posiadać status absolwenta, tzn.: być osobami, które w okresie 24 miesięcy od dnia określonego w świadectwie ukończenia szkoły podejmą pracę w leśnictwie, z wyłączeniem okresów zwłoki w podjęciu zatrudnienia, spowodowanych: obowiązkiem odbycia służby wojskowej, korzystaniem z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego oraz długotrwałą chorobą.
  2. W terminie do 09 września 2022 r., kandydaci zobowiązani są złożyć następujące dokumenty:
    2.1. absolwenci średnich szkół leśnych: podanie o przyjęcie na staż, kopię świadectwa ukończenia szkoły średniej oraz kopię dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego,
    2.2. absolwenci wyższych szkół leśnych: podanie o przyjęcie na staż, kopię dyplomu ukończenia studiów lub zaświadczenie o ich ukończeniu.
    2.3. W podaniu prosimy o dodatkowe podanie preferowanego Nadleśnictwa do odbycia stażu, adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu.
  3. Do dokumentów, o których mowa wyżej, należy dołączyć:
    3.1. Oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych zgodnie z załączonym do ogłoszenia wzorem - załącznik nr 1.
    3.2. Oświadczenie o nieodbywaniu stażu w Lasach Państwowych w przeszłości, zgodnie z załączonym do ogłoszenia wzorem – załącznik nr 2.
  4. Na żądanie RDLP w Katowicach absolwent jest zobowiązany do przedłożenia do wglądu oryginałów dokumentów, w celu dokonania potwierdzenia ich zgodności
    z oryginałem.
  5. W przypadku zgłoszenia się liczby absolwentów przekraczającej limit wolnych miejsc, RDLP w Katowicach przeprowadzi dodatkowy egzamin kwalifikujący na staż, wg następujących zasad:
    5.1. Egzamin będzie miał formę testu składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru.
    5.2. Zestawy testowe zostaną przygotowane odrębnie dla absolwentów średnich i wyższych szkół leśnych.
    5.3. O terminie i miejscu egzaminu Kandydaci zostaną powiadomieniu pocztą elektroniczną lub telefonicznie.
  6. Absolwenci szkół innych niż leśne będą przyjmowani na staż w przypadku wystąpienia potrzeb kadrowych na absolwentów z określonym wykształceniem.
    W takim przypadku egzamin kwalifikujący na staż będzie miał formę ustną.
  7. Zawiadomienia dotyczące wyników rekrutacji zostaną rozesłane drogą pocztową.
  8. Dokumenty należy złożyć w Wydziale Kadr RDLP w Katowicach, (pokój 104a),  listownie, w kopercie z dopiskiem „STAŻ”, na adres:

REGIONALNA DYREKCJA LASÓW PAŃSTWOWYCH W KATOWICACH

UL. ŚW. HUBERTA 43-45

40-543 KATOWICE

Szczegółowych informacji udziela Wydział Kadr RDLP w Katowicach,

tel.(32) 609-45-13.


Konferencja dla dyrektorów i nauczycieli techników leśnych

15 czerwca b.r. na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie gościli dyrektorzy i nauczyciele z techników leśnych z całej Polski. Tematem przewodnim spotkania były naturalne metody odnowienia lasu oraz retencja wodna.

W części kameralnej, podczas prezentacji Nadleśniczego Nadleśnictwa Zawadzkie Grzegorza Furmańskiego, goście zapoznali się z ogólną charakterystyką nadleśnictwa, jego walorami przyrodniczymi rysem historycznym. Dyskutowano również na temat metodyki uznawania odnowień naturalnych w  Nadleśnictwie Zawadzkie. Następnie wizytujący mieli okazję obejrzeć budynek biurowy oraz odwiedzili izbę leśno-przyrodniczą. Podczas części terenowej, poznali praktyczne aspekty odnowień naturalnych w leśnictwach Piotrowina i Zarzecze, oraz mogli obejrzeć zbiorniki wodne w leśnictwach Piotrowina, Świerkle i Zarzecze, zbudowane w ramach projektu Małej Retencji Nizinnej.